poniedziałek, 6 marca 2017

TRIMARAN & CANOE

JEST JESZCZE SPORO CZASU ABY COŚ WYBUDOWAĆ...

NP. 4-OSOBOWY PODUSZKOWIEC-SZACUNKOWY KOSZT MATERIAŁÓW ~ 40.000 PLN...

 LUB PASAŻERSKI STATEK DLA ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ Z MASZYNĄ PAROWĄ...
SZACUNKOWY KOSZT ~ 120 TYS.PLN...


MINI TRIMARAN ŻAGLOWO-WIOSŁOWY.MOŻLIWOŚĆ WYPOŻYCZENIA FORM ORAZ INSTRUKTAŻ WYKONAWCZY... info-   acp.sopot@gmail.com

 RÓŻNE MOŻLIWOŚCI  WYKORZYSTANIA ZESTAWU- JAKO TRIMARAN, KAJAK I 
PLATFORMA WĘDKARSKO-ZABAWOWA

PODOBNY ZESTAW WYKONANY W USA...

NOWA KONSTRUKCJA TRIMARANA NA PRÓBACH...
Lc- 5.0m , S- 7.5m2CANOE WIOSŁOWO-ŻAGLOWE DLA AMATORSKIEJ BUDOWY W JEDNYM EGZEMPLARZU  (SZYTA SKLEJKA)...
PO POSTAWIENIU  TENTÓW NA BOMACH OTRZYMUJEMY 4 MIEJSCA NOCLEGOWE...
1-TRASOWANIE GRODZI I WRĘG Z  RYSUNKU NR.1. NA ARKUSZU KARTONU O WYMIARACH MIN. 60X80 CM (POŁOWA SZEROKOŚCI KADŁUBA)- NA PRZYKŁADZIE WRĘGI  "A"-WSPÓŁRZĘDNA nr.1 - g/A WYNOSI - 28mm  x 5 = 140 mm OD PŁASZCZYZNY SYMETRII KADŁUBA (od "środka") oraz  WSPÓŁRZĘDNA nr.2- 135 mm=675 mm -MIERZĄC OD SPODU KADŁUBA. WSPÓŁRZĘDNE PUNKTU- f/A WYNOSZĄ ODPOWIEDNIO- 175mm i 525mm.
W IDENTYCZNY SPOSÓB POSTĘPUJEMY Z KOLEJNYMI  PUNKTAMI- A/e , A/d, A/c, A/b , a/A WYZNACZAJĄCYMI PIERWSZĄ OD DZIOBY GRÓDŹ '' A'' ORAZ Z NASTĘPNYMI GRODZIAMI- B,C,D,E,F ORAZ F1, E1,D1, C1, B1, A1,
2-   PO WYCIĘCIU GRODZI I WRĘG USTAWIAMY JE NA ŁAWIE MONTAŻOWEJ (HELINGU) POKAZANEJ NA RYSUNKU nr.2.           3- PO USTAWIENIU WRĘG, GRODZI, STEWY DZIOBOWEJ I RUFOWEJ WYKONUJEMY SZABLONY Z KARTONU DLA WYTRASOWANIA PŁATÓW POSZYCIA ZE SKLEJKI. WYSTARCZY WYKONAĆ  SZABLONY ODPOWIADAJĄCE 1/4 POWIERZCHNI KADŁUBA GDYŻ JEST ON SYMETRYCZNY W 2 PŁASZCZYZNACH ("wzdłuż i w poprzek"). MOŻNA TO ZROBIĆ W NST. PROSTY SPOSÓB- W PUNKTY WYZNACZAJĄCE KRAWĘDZIE POSZYCIA NA KAŻDEJ GRODZI -A,B,C,D,E,F POPRZEZ KRAWĘDZIE g,f,e,d,c,b,a WBIĆ 1/2 calowe GWOŹDZIKI Z OBCIĘTYMI ŁEBKAMI. PRZYKŁADAJĄC KARTON UZYSKUJEMY ODWZOROWANIE KRAWĘDZI POSZYCIA KADŁUBA.
ABY WYTRASOWAĆ PASY POSZYCIA NALEŻY NAJPIERW POŁĄCZYĆ ARKUSZE SKLEJKI (gr. 5-6mm) BRZOZOWEJ -WODOODPORNEJ, KL. 2/3 TAK JAK POKAZANO TO NA SZKICU. ŁĄCZENIA POWINNY SIĘ MIJAĆ O KILKADZIESIĄT CM !!!
 OD ŚRODKĄ NALEŻY JE WZMOCNIĆ PASKIEM LAMINATU .
4-  MONTAŻ PASÓW POSZYCIA NA  WRĘGACH USTAWIONYCH NA ŁAWIE MONTAŻOWEJ. DO WRĘG MOŻNA JE MOCOWAĆ MAŁYMI GWOŹDZIKAMI A POMIĘDZY SOBĄ KAWAŁKAMI DRUTU MIEDZIANEGO ŚR. 1,5-2 mm.
5- TERAZ MOŻNA PRZYSTĄPIĆ DO WYKONANIA POŁĄCZEŃ PASÓW POSZYCIA PASKAMI LAMINATU P-S ( poliestrowo-szklanego) LUB  E-S ( epoksydowo-szklanego).
LAMINAT P-S JEST WYSTARCZAJĄCO WYTRZYMAŁY I TAŃSZY ( łódka wykonana w tej technologi 30 lat temu pływa do tej pory).
6- PO SKLEJENIU KADŁUBA OD ŚRODKA ODWRACAMY DO POPRZEDNIEJ POZYCJI- "dnem do góry" ABY WYKONAĆ LAMINOWANIE KADŁUBA OD ZEWNĄTRZ. PO ODCIĘCIU WYSTAJĄCEGO DRUTU PONAD POWIERZCHNIĘ POSZYCIA NALEŻY WYPEŁNIĆ SZPACHLÓWKĄ SZCZELINY POMIĘDZY PASAMI POSZYCIA. OSTATNI ETAP TO PRZESZLIFOWANIE I PONOWNE SZPACHLOWANIE (nieraz robi się to nawet 3x) GDYŻ OD DOKŁADNOŚCI ZALEŻY WYGLĄD KADŁUBA.
7- ODKURZONY I WYSZLIFOWANY KADŁUB MALOWAĆ EMALIAMI KRYJĄCYMI NA BAZIE ŻYWIC POLIURETANOWYCH LUB EPOKSYDOWYCH.
JEŻELI KADŁUB BĘDZIE WYKONANY W JEDNYM EGZEMPLARZU-MOŻNA ( a nawet należy) UŻYĆ MATERIAŁU Z ROZEBRANEJ ŁAWY MONTAŻOWEJ DO WYKONANIA MASZTÓW,BOMÓW, MIECZA, STERU, GRETINGÓW (podłóg) ORAZ OSZALOWANIA BURT KADŁUBA OD ŚRODKA LISTWAMI WYKONANYMI Z DESEK.
MOŻNA TEŻ OCZYWIŚCIE WYKONAĆ PAGAJE (4 sztuki) ORAZ WÓZEK DO TRANSPORTU NA NIEWIELKIE ODLEGŁOŚCI.


AKSONOMETRYCZNY OBRAZ ''POLA BITWY"...